Talep Formu 0212 570 54 80

VERİ TABANI ÜZERİNDEN RAPORLAMA UZMANLIĞI

Günümüz işletmelerinde depolanan ve yorumlanan veriler artık çok büyür boyutlara ulaştı. Bu verileri depolayıp, analiz edip ve yorumlayabilmek için çeşitli ERP programları var. Ancak aynı sektörde bile hizmet veren işletmeler, farklı yönetim ve pazarlama stratejileri kullanmaktadırlar. Dolayısıyla ERP programları ne kadar esnek olursa olsun tüm yöneticilerin, denetmenlerin, mali müşavirlerin, ya da departman müdürlerinin kayıtlı veriler üzerindeki istedikleri raporları hızlı ve kendilerine özel olarak verememektedir. Belirli standartlara göre raporlama yapılmaktadır. İşletmenin çeşitli departmanlarında ki çalışanlar sürekli olarak aldıkları bazı raporları her ay saatlerce ya da günlerce, kullandıkları programdan Excel’e alıp, düzenleyip yorumlamakta ya da yönetime sunmaktadırlar. Bu raporların birçoğunun veri tabanından istedikleri formatta Excel’e entegre edilip sadece birkaç saniyede güncellenip kullanabileceklerini bilmemektedirler. 

Bir muhasebeci veri tabanı yönetiminden anlamaz. Bir veri tabanı uzmanı da muhasebeden anlamaz. Dolayısıyla muhasebeci, saatlerce uğraştığı bir raporun veri tabanından çok hızlı bir şekilde alınabileceğini bilemez. Yine veri tabanı uzmanı da bir muhasebecinin böyle bir ihtiyacı olduğunu bilemez. Bilse bile bunu verebilmesi için azda olsa muhasebe bilgisine ihtiyacı vardır. İşte burada raporlama uzmanının ihtiyacı gündeme gelmektedir. Raporlama uzmanı bir yöneticinin, ya da muhasebecinin ne istediğini anlayabilecek kadar muhasebe ve bunu veri tabanından sorgulayabilecek kadar veri tabanı bilgisi olmalıdır.

Danışmanlığını yaptığımız birçok şirkette bu personelin ihtiyacını görmekteyiz. İşletmelerde böyle bir ihtiyacın farkındalar ancak aynı anda bu iki özelliğe sahip personel bulunamamaktadır. Türkiye’de çok az işletmede bu özelliğe sahip personel bulunmaktadır. 
Burada sadece raporlama değil, veri tabanının teknik olarak sıhhatli bir veriye sahip olup olmadığı ya da kayıtlı verilerde bir usulsüzlük olup olmadığı yine en hızlı ve sağlıklı şekilde bu uzmanlık alanıyla tespit edilebilir.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?